Чит ил тауарларын тыю: катнашучылар һәм дәүләт заказчылары 2020 елның май ‒ июнь айларында нинди хаталарга юл куйган

2020 елның 5 августы, чәршәмбе

1 майда чит ил тауарларын дәүләт сатып алуларына кертү өчен яңартылган тыюлар үз көченә керде. Гаризада Россия продукциясе реестры эшли башлагач раслаучы документлар кирәкме — мондый сораулар катнашучылар һәм заказчыларда туды. Төп хаталарны практика үрнәкләрендә тикшерәчәкбез.

Чит ил товарларын кертүгә тыюны кулланганда бу искәрмә дип санарга кирәк

Тыюны куллану өчен нигезләрнең берсе пп билгели. РФ Хөкүмәтенең 30.04.202020 N 616 карарының 3 п. "б" пунктчасы. Бер шарт үтәлсә, аларга таянырга була:
- бәясе 100 мең сумнан артмаган бер товар сатып алына.;
-мондый товарлар җыелмасы сатып алына һәм аларның суммар бәясе 1 млн сумнан да ким түгел (исемлекнең 1 – 7, 124 һәм 125 пунктларында күрсәтелгән товарларны сатып алудан тыш).
Практикада бу Шартларны кулланып кыенлыклар килеп чыкты.

Әйтик, тукыма китерүгә аукционда катнашучының гаризасын, чит ил тауарларын китерүне тыюга туры килүен раслаучы документлар булмау сәбәпле, кире кактылар. Катнашучы контроль органга зарланды. Ул бу очракта пп буенча тыюлар кулланылмый дип саный. № 616 карарның 3 п." б " пунктчасын һәм 617 карар буенча чикләүләр билгеләргә кирәк. Оренбург федераль антимонополия хезмәте катнашучы белән килешмәгән. Сатып алу объекты ОКПД2 13.2 "тукыма текстильные" коды бар, бу исемлекнең 1 пунктына туры килә, ягъни № 616 карары буенча тыю кулланырга кирәк. Контроль органы шулай ук әлеге кодның 617 номерлы Карарда күрсәтелмәвен, димәк, чикләүләр әлеге товарларны сатып алуга кагылмый, дип билгеләп үтте.

Икенче катнашучы сатып алу сатып алына торган товарларның берәмлеге бәясе 100 мең сумнан ким булу сәбәпле, искәрмә булып тора, дип саный Архангельск монополиягә каршы федераль хезмәте тыюларны кулланырга кирәк дип саный: НМЦК 1 млн сумнан артык тәшкил иткән.

Документлар төзегәндә дә хаталар булырга мөмкин.

Заказ бирүче кар чистарткыч сатып алганда чит ил тауарын китерүне тыюны ялгыш рәвештә билгеләде. Товарның бәясе 100 мең сумнан ким иде, нибары 1 данә сатып алдык. Димәк, сатып алу тыелган очракта аларны урнаштыру кирәк түгел. Алтай Республикасы Федераль антимонополия хезмәте моны бозу дип таныды.

Башка очракта заказчы сатып алуда берләштерде:
- пп буенча тыюны билгеләргә кирәк булмаган товар. № 616 карарның 3 п. "б" пунктчасы;
- тыю гамәлдә булган товар (ул әлеге пункттан төшереп калдыруларга керә).
Моны шулай ук бозу дип таныдылар.

Гаризада товарның килеп чыгышын раслаучы документлар кирәкме?

№ 616 карарның 1 ‒ 7, 124 һәм 125 пунктларында күрсәтелгән товарларны сатып алу өчен өстәмә таләпләр гамәлдә. Катнашучылар еаэска керүче дәүләтләрнең материалларын яки ярымфабрикатларын кулланырга тиеш. Катнашучы материалларның чыгышы илен раслаучы документлар контрактны үтәү этабында тәкъдим итә.

Шул ук вакытта гаризадагы барлык товарлар исемлегеннән Россия сәнәгать продукциясе реестрыннан яисә Евразия сәнәгать продукциясе реестрыннан өземтә һәм (яки) реестр язмалары номерларын күрсәтеп, Россия Федерациясе территориясендә технологик операцияләрне (шартларны) башкарган өчен баллар саны турында мәгълүмат бирергә кирәк, әгәр бу 719 номерлы карарда каралган булса.

Югарыда санап үтелгән пунктларда күрсәтелгән товарларны сатып алуларда катнашканда, катнашучылар еш кына хатага юл куя. Алар барлык раслый торган документларны контрактны үтәгәндә тапшырырга кирәк дип саный. Әмма бу кагыйдә материалларның яки ярымфабрикатларның килеп чыгуын раслаучы документларга гына кагыла.

Әйтик, югары кием алуга аукционда катнашучы, реестрдан өземтә булмау сәбәпле, аның гаризасын хокуксыз рәвештә кире кактылар дип санады. Сатып алу объекты ОКПД2 14.1 "мехтан тыш кием-салым" кодына караган, бу исемлекнең 3 пунктына туры килә. Иркутск федераль антимонополия хезмәте шикаятьне нигезсез дип таныды. Товарның килеп чыгу илен раслаучы реестрдан өземтәне тапшырырга кирәк иде. Шундый ук карарны Кемерово УФАС кабул итте.

Исегезгә төшерәбез, Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы элек шундый ук позицияне белдергән иде.

Россия продукциясе реестрын нинди саннан файдаланырга була

Россия продукциясе реестры ДИСП сайтында аны куллану тәртибе басылганчы бер ай кала барлыкка килде. Шуңа бәйле рәвештә күп кенә катнашучыларга әлеге реестрга таянып буламы икәнлеге аңлашылмый. 2 июнь көнне сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы выписка алу өчен реестрдан файдалану мөмкинлеге турында хәбәр итте. Контроль органнары реестрның әлеге датадан эшли башлавын исәплиләр.

Әйтик, Красноярск монополиягә каршы федераль хезмәт реестрдан өземтә булмау сәбәпле, катнашучының гаризасын кире кагуны хокуксыз дип таныды, чөнки гариза бирү вакыты чыкканчыга (1 июнь) реестр бастырылмаган әле. Шундый ук карарны Рязань монополиягә каршы федераль хезмәт Идарәсе кабул итте.

Гаризалар 18 июньдә бирелгән һәм гаризада реестрдан өземтә булмаган очракта, Псков монополиягә каршы федераль хезмәт аны кире кагуны законлы дип таныды.