УФАС: заказчы гарантияле йөкләмәләрне кайтаруны дәүләт контрактына кертергә тиеш түгел

2021 елның 15 гыйнвары, җомга

Сатып алуда катнашучы заказчы контрактта гарантияле йөкләмәләрне тәэмин итү өчен акча кайтару вакытын билгеләмәгән, дип зарланган.

Заказчик аңлатканча, бу мәҗбүри түгел. N 44-ФЗ Законы буенча контракт үтәлешен тәэмин итү өчен сумманы кире кайтару вакытын гына күрсәтергә кирәк. Гарантия йөкләмәләрен тәэмин итүне ул эшкә гарантия срогы тәмамланганнан соң акыллы срокка кайтарыр.

Контролерлар шикаятьне нигезсез дип таныдылар.

Исегезгә төшерәбез, N 44-ФЗ Законында гарантияле йөкләмәләрне кире кайтару вакыты билгеләнмәгән. Монополиягә каршы органнар төп йөкләмәләрне кайтару кагыйдәләренә охшатып эш итәргә кирәк дип саный: гарантия йөкләмәләрен үтәү датасыннан 30 көннән дә соңга калмыйча, ә СМП һәм СОНКОдан сатып алганда - аларны үтәү датасыннан 15 көннән дә соңга калмыйча (мәсәлән, Түбән Новгород УФАС карары, Ханты-Мансийск УФАС карары, Кабарда-Балкар УФАС карары).

Документ:                    Россия Саратов федераль хезмәтенең 18.09.2020 N 064/06/96-1294/2020 карары