2024 елның 26 гыйнварында Татарстан Республикасы Сатып алулар буенча дәүләт комитетының йомгаклау коллегиясе утырышы узды

2024 елның 31 гыйнвары, чәршәмбе

2024 елның 26 гыйнварында Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Р.К.Нигъмәтуллин катнашында «Татарстан Республикасы Сатып алулар буенча дәүләт комитетының 2023 елдагы эш йомгаклары һәм 2024 елга бурычлары турында» Татарстан Республикасы Сатып алулар буенча дәүләт комитетының йомгаклау коллегиясе утырышы узды.

Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе Р.Н.Сабиров «Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитетының 2023 елдагы эш йомгаклары һәм 2024 елга бурычлары турында " доклад белән чыгыш ясады, анда 2023 елның төп йомгакларын билгеләп үтте:

Сатып алулар өлкәсендәге бердәм мәгълүмат системасы мәгълүматларына караганда, 2023 ел йомгаклары буенча, контракт системасы турындагы закон нигезендә, республика заказчылары тарафыннан 245,7 млрд.сумлык хәбәрләр бастырылган. Төзелгән контрактлар нәтиҗәләре буенча бюджет акчаларын экономияләү 2,4% тәшкил итә.

Шул исәптән муниципаль заказчылар тарафыннан 32,8 млрд.сумлык хәбәрләр бастырылган. Муниципаль контрактлар нәтиҗәләре буенча бюджет акчаларын экономияләү 3,5% тәшкил итте.
Ел йомгаклары буенча 271,1 млрд.сумлык контрактлар төзелгән, шул исәптән муниципаль заказчылар тарафыннан 38,9 млрд. сумлык.

Кече эшмәкәрлек субъектлары белән төзелгән контрактлар суммасы ел йомгаклары буенча 86,73 млрд. сум тәшкил итте.

Милли проектларны гамәлгә ашыру Татарстан Республикасының төп бурычларының берсе булып тора, аларны үтәү өчен 42,8 млрд.сумлык 1 559 контракт төзелгән.

2023 елның 01 гыйнварыннан 31 декабренә кадәр дәүләт комитеты тарафыннан 6,91 млрд.сумлык 937 үзәкләштерелгән сатып алу үткәрелгән.

Шул исәптән республиканың 10 муниципаль районының мәктәпкәчә балалар учреждениеләре өчен туклануны оештыруга 510,5 млн.сумлык һәм 385,7 млн. сумлык сөт продукциясе китерүгә үзәкләштерелгән сатып алулар.

Сатып алуларның гомуми күләменнән контрактларның 72% ы республика башкаручы-җитештерүчеләре белән төзелгән.

Сатып алу процедуралары нәтиҗәләре буенча бюджет акчаларын 7,3% экономияләү дәрәҗәсенә ирешелде.

Заказчыларга методологик ярдәм күрсәтү кысаларында Дәүләт комитеты Татарстан Республикасы сатып алуларны үстерү үзәге белән берлектә ел саен заказчылар өчен дә, тәэмин итүчеләр өчен дә белем бирү чаралары үткәрә.

2023 ел нәтиҗәләре буенча 43 белем бирү чарасы уздырылды, аларда заказчыларның һәм сатып алуларда катнашучыларның 1400дән артык белгече катнашты.

Сатып алу өлкәсендә белгечләрнең квалификациясен билгеләү һәм саклау максатыннан автоматлаштырылган тест үткәрелә.

2023 елда тестларда барлыгы 4 382 белгеч катнашкан.

Чарада шулай ук Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча Хисап палатасы, «Татарстан Республикасының Сатып алуларны үстерү үзәге»АҖ вәкилләре чыгыш ясады.

Коллегиядә сатып алулар буенча Дәүләт комитеты рәисе Руслан Сабиров хәбәр иткәнчә, дәүләт органнарына йөкләнгән бурычларны үтәүне тәэмин итү һәм җәмәгать мәнфәгатьләрен яклау максатларында республиканың һәр заказчысына сатып алуларны иң нәтиҗәле һәм югары стандартларны үтәп башкарырга кирәк.